Střípky ze života Batik Hati

Je krásné sledovat z povzdálí něco, čeho je člověk aktivní tvůrce. Momentálně sleduju, jak se vyvíjí moje internetová aktivita a mám velikou radost z mé webové stránky, od níž se můžu v mnohém odpíchnout a kam můžu mnohé směřovat.

Už nějakou dobu přesouvám všechny svoje aktivity na tuhle stránku. Měla jsem v minulosti několik webů, o nichž jsem psala první článek sem. Myslela jsem si ale, že ale toto bude moje osobní stránka a Batik Hati, projekt, který dělám už přes 6 let, bude mít svou vlastní. Jenomže pak mi něco přecvaklo a došlo mi, že žádný svůj projekt od sebe neodpářu, a že tudíž bude nejlepší mít všechno na jednom místě. Je to velká úleva, nemít na starosti několik systémů. A tak jsem se rozhodla svůj poslední článek na webu batik-hati.cz publikovat i sem jako takový most.

Ten svůj worpressový web jsem ale měla moc ráda.

Líbil se mi hlavně proto, že zdůrazňoval fotky. Zprovoznila ho moje kamarádka Mája a dostala za to žlutý batik s kytičkami z Lasemu, který jsem pojmenovala Selamat pagi (Dobré ráno). Na Jávě jsem ho tehdy vyfotila s ovocem. Ona ho později vzala do Země vycházejícího Slunce, kde mi ho vyfotila u chrámu. Protože jsem ji nakazila radostí z batiků, jela se mnou a další partou lidí taky na Jávu a byla to nezapomenutelná cesta. Ještě jednou díky, Májo!

Měla jsem ten web moc ráda, ale neuměla jsem přehodit celý ten systém tak, aby tam byl i e-shop a všechno ostatní, co potřebuju. Ráda jsem ho měla i proto, že jsem si z něj vytvořila bezpečné místo pro psaní. Nějakou dobu to byl spíš než web na prodej nebo informování o batiku blogísek maminky, která se mimo jiné rozkoukává v dosti komplikovaném vztahu. Psát jsem začla loni sem, a tak se stalo, že celá batiková webová stránka začala zapadávat jedničkami a nulami.

Začínám teď dělat věci znova a trochu jinak.

Po letech, kdy jsem vyráběla ručně psané etikety na kus nepoužívané látky zrecyklované a psala jsem je fixou na textil (což byl můj způsob ekologismu, myslela jsem si, že tím zachraňuju planetu) jsem se konečně rozhodla pro etikety na míru. Krásně vyšité a krásně žluté. Tak jako batik mé kamarádky Zuzky, která je autorkou loga, jež se tímto dočkalo zhmotnění do látkové podoby. Zuzka používá batiky na mnoho způsobů, je taky pravá „batikatelka“ – můj výraz pro osobu, která se nebojí experimentovat a batiky hojně používá a užívá si je. Zuzka se mnou byla na Jávě ještě dávno předtím, než jsem začala dělat Batik Hati. Zažily jsme třeba výbuch sopky.

S novými etiketami jsem musela taky překonat strach z toho, že budou příliš nápadné. Ale když jsem uviděla první dva obroubené batiky, bylo mi jasné, že jsem byla úplně mimo a je to naprostá paráda. Taky jsem poprvé v životě delegovala něco na druhé – rozbil se mi šicí stroj, v garsonce nemáme místo a taky už nemám kdy šít. Batiky mi obroubila jedna moc milá paní z našeho sídliště a myslím, že velice zdárně.

Co všechno s tím novým batikovým webem plánuju? Inu, je toho dost a asi to nebude všechno hned. Začala jsem umisťovat dolu na hlavní batikovou stránku reference – mám z nich velkou radost. Postupně chci vytvořit systém podobný e-shopu a batiky posílat poštou. Určitě taky chci kultivovaným způsobem posílat Zprávy od ❤ neboli newslettery, kde bude tlačítko odhlásit odběr, dosud jsem psala z gmailu. Taky sepíšu malý uvítací e-book o batiku a časem i něco většího. Materiálu mám mnoho a ráda si to z hlavy odložím do digitální podoby. Moc se těším, že bude konečně všechno k batiku hezky po kupě i s ostatními věcmi, které dělám. 

Časem bude web batik-hati.cz přesměrován automaticky sem, takže ten starý zmizí. Ale ve skutečnosti nemizí nic, do čeho jsme dali kus sebe. Takže sampai nanti!

 

Míša Adnyani
Propojuji kultury, českou a indonéskou. Indonésie naplňuje mou duši radostí a koluje i v žilách mých dětí. Mám ji denně doma na talíři (můj milý je kuchař z Bali). Ze srdce ráda o Indonésii píšu a vyprávím a poslední dobou mě zaměstnává mateřství a multikulturní vztah. Z Jávy vozím krásné tradiční látky BATIK a učím lidi, jak si z jednoho kusu uvázat třeba kalhoty. Jak jsem se k tomu dostala?

Občas posílám e-mail, co je tady nového.