Co je batik?

Batikem se nazývá proces výroby umně zdobených látek i výsledek tohoto procesu, čili látky samotné. Na látku se nanáší vosk jako rezerva, která zakrývá místo, které nebude obarveno. 

Za kolébku batiku se považuje Jáva, i samotné slovo batik pochází z javánštiny ze slova titik, což znamená tečka, tečkovat. Vzory batiku mají často hlubokou symboliku a vyvíjely se přes tisíc let. 

V roce 2009 byl indonéský batik zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Tradičně se batik objevoval na látkách, které nosili muži i ženy, což je běžné v Indonésii dodnes. Každé město či oblast má tradiční vzory, podle nichž se poznalo, odkud člověk pochází. 

V současnosti zažívá batik renesanci, stal se jedním z kulturních symbolů celé Indonésie. Z batikových látek se šije oblečení i bytové doplňky, kromě látek se batikuje voskem i dřevo. Indonésané oblékají batik vždy v pátek a při slavnostních příležitostech. 

Dnešní rozšíření batiku popisuje tato hádanka: Co mají společného letuška společnosti Batik Air, suvenýry na bulváru Malioboro v Yogyakartě, modelka ve fešných pestrobarevných koktejlkách, indonéský prezident na tiskové konferenci či sultán ze Sola při oslavě javánského nového roku? Nic. A přece něco. Batik.

Existují tři typy batiku podle toho, jakým způsobem se nanáší vosk na látku. Respektive ten třetí není možná ani batik, ale o tom až později.

Batik tulis (psaný batik)

Když vidíte Javánky batikovat, je jasné, že slovo tulis, psát, je naprosto na místě. Žena drží v ruce canting [čantyŋ] a vypadá to, jako by s ním psala. Nabírá do kalíšku na cantingu horký vosk a ten pak vytéká z úzké trubičky na látku. Každý dotek vosku dělá z látky originál. Batik tulis vyžaduje velkou trpělivost, snad proto jej mají v dílnách na starosti v naprosté většině ženy. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Batik cap [čap] (razítkový batik)

Batik cap naopak většinou vyrábějí muži. Cantingy pro tuto techniku jsou měděné matrice, často velké a těžké, které se namáčejí do vosku a na látku se otisky kladou vedle sebe, což vyžaduje přesnou ruku. 

Razítkový batik byl vynalezen v 19. století, kdy bylo potřeba zvýšit produkci batikových látek a dosavadní technika byla příliš zdlouhavá.

Batik sablon (tištěný batik)

Batik sablon neboli print je v podstatě sítotisková technika nanášení barev na látku. Bez vosku. I když – já jsem v Cirebonu viděla v dílně i to, jak místo barvy nanášejí na látku skrze síťovou matrici vosk. Ale byla to asi výjimka.

V naprosté většině jde o to, že se na vypnutou nylonovou látku zanese vzor a matrice se přiloží na látku a prolije se barvou. Podle toho, kolik barev má výsledný batik mít, tolik je na jeden konkrétní batik matric. 

Já považuji za krásné a jedinečné všechny tři typy batiků. Psané jsou unikátní a používám je na speciální příležitost. Z batiku tulis z Lasemu (z dílny, odkud je video výše) jsem měla ušity svatební šaty. Psaný i razítkový batik se často kombinují, ale viděla jsem i kombinaci tištěného a psaného.

Batik je nekonečný zdroj inspirace a krásy a jsem mu vděčná za to, že mě naučil mít ráda nedokonalost (na každém batiku se najde malá kaňka), díky batiku mám ráda už všechny barvy a nebojím se kombinace vzorů. Když mám batik pořád u sebe, vím, že si díky němu poradím v mnoha situacích.

Chcete-li dál zůstat u tématu batiku, mrkněte i na odkazy níže.

Chcete-li si vybrat ten svůj, přejděte do galerie batiků.

Povídání o batiku

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Článek o batiku

Batik Hati