BATIK HATI

Látka na první pohled

Vozím z Indonésie látky vytvořené tradiční technikou voskového batiku.

Jsou krásné, originální, praktickéosobní. Naučím vás, jak batik uvazovat a využívat na mnoho způsobů.

Už máte ten svůj?

* hati = ♡

Látka na první pohled

Během svých cest po Indonésii, hlavně po Jávě, jsem nakoukla do tajů batikových dílen, tam, jde se vyrábějí tradiční indonéské sarongy. Přidala se k tomu moje odvěká touha obklopovat se krásnými látkami a používat je. A tak vznikl projekt BATIK HATI. Hati znamená indonésky ♡. Batik je totiž srdeční záležitost. 

Mít pořád u sebe látku se vzorem a barvami, které se mnou ladí, je skvělé. A když je ta látka navíc ještě praktická a zastane funkci sukně, šatů, kalhot, nákupní tašky, ručníku, ubrusu, prostěradla nebo přehozu přes cokoliv, tak je to pecka. 

Slovo BATIK je z javánštiny a znamená „tečka, tečkovat“. Dnes se tak označuje tradiční indonéská technika dekoru a barvení látek pomocí vosku. A taky její výsledek, tedy ona krásná látka. V češtině ho skloňujeme podle vzoru hrad.

Jako jeden ze symbolů Indonésie mi batik slouží jako prostředek, jak Indonésii přiblížit lidem. Zároveň je to krásná a praktická věc, která poskytuje dostatek prostoru pro kreativitu. Na závěr studia indonesistiky na FF UK jsem o batiku napsala bakalářku.

Zatím jen batiky vybírám na Jávě, vozím do Česka a nechávám je obroubit. Taky je peru, žehlím, opečovávám a s láskou prodávám. Časem se naučím i batikovat, ale to chce trpělivost javánské ženy. Té se momentálně učím jako máma dvou česko-indonéských dcer.

Věřím, že když se budeme obklopovat jednoduchými a krásnými věcmi, budeme pociťovat prostou radost z toho, že je máme a že jsme za ně vděční, jsme na té správné cestě.

S ♡ Míša

Krásný

Některé batiky jsou jak umělecká díla.

Praktický

Naučím vás použít jednu látku na mnoho různých způsobů.

Osobní

Vyberete si vzor, který přesně lahodí vašemu naturelu.

Originální

Pokud si vyberete pravý voskový batik, máte jistotu, že nikde na světě není stejný.

Takhle si své batiky užívají spokojené majitelky:

“Batik je kámoš. Zabydlí to všude tam, kde se aktuálně potřebujete cítit bezpečně. Kámoš, když je zima, prší nebo když vám ukápne čaj a nechce se vám vstávat pro ubrousek. Můj první kousek, který teď zrovna zastal funkci závěsu v místě, kde nám doma chybí dveře, zažil i horší zacházení, například při cestování s kojenci a batolaty. Je to prostě nepředstavitelně multifunkční věc. A to mě na těchhle “kusech látky”, jak jim někdy říkám když potrebuju, aby si lidi rychle představili o co jde, baví úplně nejvíc. Miluju permakulturu a v ni skrytý koncept multifunkce po celý den i rok. Batik je věc, kterou si koupím pro radost, kterou můžu nosit všude s sebou a vzpomínat při každé příležitosti na to, v jaké situaci mi radost udělal. A ještě přitom vidím Míšu, kterak s upřímný úsměvem vypráví ten dosavadní unikátní příběh, který si každý batik nese s sebou. A každý pak do toho svého dopisuje další, vlastní zážitky.”
Zuzka Poláková, architektkahttp://fotobass.blogspot.com
Od té doby, co mám od tebe batiky a pořádně si zabaluju krk na podzim i v zimě, nebývám nemocná. Děkuju!
Hana TomanováMoje maminka a babička čtyř kousků
Batiky nám doma slouží jako krásný přehoz v ložnici – a samozřejmě každoročně nesmí chybět doslova pod vánočním stromečkem – to už je tradice, bez které by to jednoduše nebylo ono 🙂 děti se vždycky dohadují, který z nich pro tuto čestnou funkci vybereme ❤️
Pavla Plasová, porodní dulawww.pavlaplasova.cz