… a holkám je už dva a půl roku a dva měsíce.
Začátečník je největší kritik. Nebo ještě větší je snad ten, kdo nemá zkušenost žádnou.
Myslím, že nejsem sama, kdo v době před dětmi ohrnoval nos nad mnoha projevy matek s pocitem, že mě se to přece netýká, já to zvládnu líp. Do momentu, kdy jsem poprvé začla na své dítě křičet, pořád říkat, co má dělat a v jednom kuse něco zakazovat. A pak se za to hluboce stydět. Jedno, jestli za to můžou těhotenské a poporodní hormony, únava nebo neodbytná potřeba být chvíli sama.
A není to jen toto, v čem jsem selhala. Taky jsem prohlašovala, že moje dítě přece nebude mít jednorázové plenky, abychom nezatížili planetu. A taky nebude mít tunu hraček a nebude čučet do obrazovek, jíst sladkosti a rozhodně nikdy junkfood. Navrch jsem se zhlédla v Montessori a respektujícím přístupu. No – to má stejný výsledek.
Zkrátka jsem si představovala, že moje dítě se bude vyvíjet v souladu s přírodou, ideálně pořád někde na výletě, bude spořádaně jíst se mnou pohanku a hrát si bude se dřevěnými kostkami a všechno po sobě bude uklízet. Ve všem budeme v souladu a já to celé zvládnu levou zadní i s podnikáním a doktorátem.
Jedním slovem trapas. Ale nemá cenu hledat příčinu toho, proč více či méně v těchto a dalších oblastech selhávám.
Otázkou je, je-li to opravdu selhání.
Jestli ta moje představa nebyla jen se(be)lhaní. Zkrátka jsem z venčí pochytala nějaké trendy a věci, které jsou všechny opravdu skvělé, ale já na ně nejsem připravená.
A je to vždycky ta lepší varianta?
Tyhle a další důvody a proces vyrovnávání se s realitou mi dosud nedovolily napsat něco o tom, jaké to je být máma. Tedy – jak já to vnímám.
Ale tuhle, když obě holky usnuly, jsem se o tom rozpovídala. Třeba to má někdo podobně.
A mami, vím, že ta moje povídání neposloucháš, ale tohle si poslechni, možná Tě tam něco překvapí, možná i potěší!
Občas posílám e-mail, co je tady nového.